Nezaplatené PZP

Ako iste dobre viete, PZP nehradí škodu vinníkovi, ale účastníkovi nehody, ktorý za ňu nemôže. Podľa štatistík je nepoistných áut až 5%. Čo je v prepočet každé 20. auto. Čo však v prípade ak vinník nehody nemá na auto uzavreté PZP?

Riešenie ako dostať peniaze od človeka bez PZP existuje, no nie je jednoduché. Škodu Vám vyplatia z garančného fondu, ktorý má na starosti Slovenská kancelária poisťovateľov. Realita je však zložitejšia. Na vyplatenie treba čakať podľa skúseností 3 – 6 mesiacov. Ak sa rozhodnete čakať na peniaze z garančného fondu pripravte sa na to, že Vaše auto môže stáť čakajúc na opravu aj pol roka. Alebo sa rozhodnete pre opravu, ktorú uhradíte z vlastného a budete čakať. Problém, ale nastáva, ak je škoda v hodnote tisícoch eur (čo sa jednoducho môže stať aj pri starších autách). Málokto z priemerných ľudí ma k dispozícii napr. 2000 eur na opravu auta. Ak potrebný balík nemáte a potrebujete auto Vaším jediným riešením sa môže stať pôžička. Čo ale nie je vhodné riešenie keďže opravu preplatíte – úroky za úver Vám nikto nepreplatí.

Neuzavretím PZP si koledujete o kopec problém. Jednak môžete dostať pokutu v tisícoch eur a druhak skomplikujete v prípade nehodovej udalosti komplet celý proces. Pritom základné PZP sú na internete lacné a dostupné pre každého vodiča. Stačí využiť PZP porovnanie na webe https://www.poistit.sk/ a nájsť si podľa ceny najlacnejšiu ponuku.

PZP diesel vs. benzín

Boje diesel verzus benzín sú nekonečné. Každé z palív ma svojich skalných fanúšikov a zástupcov až za hrob. V tomto článku sa nebudeme venovať rozuzleniu problému, či je lepšia nafta alebo benzín. Zameráme sa skôr ako typ paliva automobilu ovplyvňuje ceny PZP.

V čom sa líši benzín a nafta

Na úvod si dáme trochu teórie, aby sme sa ľahšie dokázali vžiť do problematiky. Starší z nás si pamätajú, že za čias komunizmu sme sa s osobnými dieslovými autami nestretli. Prečo tomu tak bolo? V dávnych časoch neboli naftové agregáty sofistikované tak ako dnes. Používali sa iba v nákladných autách. Doba je však pokročilá a moderné naftové motory sú tichšie, neprodukujú toľko „smradu“ a sú vďaka preplňovaniu resp. turbu oveľa živšie ako kedysi. To ich postavilo do konkurencieschopnej pozície k benzínovým motorom.

Benzínový motor ma v porovnaní s naftovým nižšiu účinnosť. To znamená, že pre ten istý výkon potrebuje viac paliva – vyššia spotreba. Z tohto javu však vyplýva aj jedna výhoda a to omnoho rýchlejšie zohriatie motora.

Dízlak má nesporne veľkú výhodu vo veľkej účinnosti a teda aj v nižšej spotrebe. Tu však všetky výhody končia (ak odhliadneme od vyššieho krútiaceho momentu, keďže ten môžeme ľahko nájsť aj pri preplňovanom benzínovom agregáte). Nevýhody sú pri dlhom zahrievaní motora na prevádzkovú teplotu, problém nie je iba v tom, že posádka automobilu mrzne, ale aj v tom, že pri nízkej teplote motora je značne zvýšená spotreba nafty. Pri dieslovom motore sú v porovnaní s benzínovým omnoho vyššie teploty a tlaky. Teda jeho konštrukcia je vo všeobecnosti omnoho zložitejšia. Napr. turbo, vstreky, žhaviče, prídavné termostaty, egr ventil, …

Voľba motoru podľa ceny PZP

Oplatí sa kúpiť diesel?

V dnešnej dobe stráca dieslový motor pomaly význam. Moderné preplňované nízkoobjemové benzínové motory sa dokážu spotrebou priblížiť k nafťáku. Cena litra za benzín je drahšia iba o pár centov. Navyše pri kúpe nového auta si za diesel vždy priplatíte. Samozrejme všetko závisí od nájazdu kilometrov. Ak ste díler alebo obchodný zástupca a denne trávite v aute niekoľko hodín jazdou, má pre Vás diesel stále zmysel. Ak ste človek s priemerným nájazdom kilometrov určite sa radšej obhliadnite po benzíne.

Rozhoduje palivo pri cene PZP?

Palivo ako také pri cenotvorbe PZP nezastáva nijakú úlohu. Ale vplyv má. Naftové resp. dieslové motory majú v porovnaní s benzínovými motormi vyšší objem valcov. Kvôli „turbodiere“ (spektrum otáčok, v ktorom turbo nie je aktívne) sú väčšinou vybavené aj vyšším počtom kW, teda výkonom. Ako vieme, objem motor a jeho výkon v KW má na cenotvorbu PZP. Samozrejme cena PZP záleží od mnohých faktorov a popisované faktory tvoria iba ich malú časť. Ak máte záujem o presné porovnanie cien pre konkrétne vozidlo využite overenie PZP. Stačí jednoducho kliknúť na PZP online a vyplniť kalkulačku so všetkými potrebnými parametrami. Zapísať si ceny a opakovať vyplnenie kalkulačky naftovým motorom. Následne si to dokážete jednoducho porovnať a racionálne sa rozhodnúť vo voľbe auta v prípade ak cena za PZP u Vás zohráva rozhodujúcu úlohu a hľadáte práve najlacnejšie PZP.